Powróciło moje polskie serce
Paolo Leminski
Zobacz galerię

Piotr Leminski urodził się w Polsce. Wraz ze swoją żoną Paranią oraz dziećmi Anną i Janem w 1895 r. wyemigrował do Brazylii. Opuścił Narajów, ale mawiał, że pochodzi ze wsi Jeżewo. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, czy chodziło mu o Jędrzejów, czy może o Jarosław?

Piotr Leminski chciał zajmować się rolą, lecz ostatecznie został kolejarzem. Troszczył się o rodzinę, budując linie kolejowe. Po stracie małego Jana i owdowieniu ożenił się z Cathariną Goli. Sześcioro z ośmiorga ich dzieci, z wyjątkiem dwóch dziewcząt – Marii i Vitórii, kontynuowało jego drogę.

Paulo Leminski Filho, poeta, nie poznał swoich dziadków ze strony ojca. Dużo o rodzinie się dowiedział od swojego ojca, sierżanta Paulo. To on dbał o matkę, a także nauczył swoje młodsze siostry czytać i pisać. Mówił doskonale po portugalsku, wręcz słownikowo, ale z chłopskim akcentem. Jego pierwsze dziecko z Áureą Pereira Mendes nosi nazwisko przypominające imię, urodziło się w środku II wojny światowej i było rozkochane w historii, językach, poezji oraz muzyce.

Do dziedzictwa rodzinnego dołączyło również talent do inżynierii, ale nie świat idei. Tak jak jego przodkowie Paulo budował linie kolejowe, tworzył drogi. Jak mawiał: życie jest za krótkie na jeszcze jedną ideę.